Найважливішу роль житті людини грають гормони. Їх дисбаланс призводить до порушення роботи всього організму, виникнення різноманітних захворювань. Вони можуть протікати безсимптомно, у зв'язку з чим може бути згаяно час, необхідний для швидкого та ефективного лікування.
Що таке гормони щитовидної залози
Щитовидна залоза, незважаючи на свій невеликий розмір, відповідає злагоджену роботу всього організму, за допомогою вироблених нею йодовмісних гормонів. До них відносять тироксин та трийодтиронін. Вони відповідають за роботу практично всіх систем організму: репродуктивну, серцево-судинну, сечостатеву, нервову системи. Для визначення стану щитовидної залози, при підозрі на гіпотеріоз (стан, при якому щитовидна залоза не виробляє достатньої кількості гормонів) або гіпертиреозу (коли виробляється надлишок гормонів) необхідно здавати аналізи для визначення рівня гормонів.
Симптоми гормональних порушень
Які симптоми можуть вказувати на необхідність обстеження щитовидної залози? Перше, на що варто звернути увагу – це сильна втома, постійне почуття втоми, сонливість, стрибки артеріального тиску. Набряклість, стрімкий набір чи втрата ваги – також серйозний показник гормональних порушень. Крім цього, не можна ігнорувати порушення менструального циклу у жінок, зниження статевого потягу, перепади настрою, виникнення проблем зі шкірою, погіршення зору. Осиплість голосу, відчуття здавленості в горлі можуть вказувати на тиреоїдит – захворювання щитовидної залози запального характеру.
Усі вищезгадані симптоми сигналізують у тому, що необхідно терміново відвідати лікаря – ендокринолога визначення причин гормонального збою та подальшої тактики лікування.
Стадії гормональних порушень
На початковій стадії може відчуватися легке нездужання, яке не завжди звертають увагу: це почуття втоми, перепади настрою, нервозність, сухість шкіри. Ці симптоми люди можуть пов'язувати з авітамінозом, сезонними особливостями. В результаті поступово порушення гормонального фону посилюються, переходячи в більш запущені стадії. Вони, у свою чергу, характеризуються стрімким випаданням волосся, стрибками ваги, збоями у менструальному циклі. Самостійно визначити ступінь порушень неможливо, необхідно пройти комплексне обстеження і отримати консультацію спеціаліста.
Методи діагностики гормональних порушень
Перше, з чого потрібно починати – це звернутися до ендокринолога. Після збору анамнезу та візуального огляду лікар призначає здати аналізи на гормони. Перший – це тиреотпропний гормон (ТТГ), крім нього, для визначення повної картини лікар може рекомендувати ще й трийодтиронін вільний (Т3), тироксин вільний (Т4), антитіла до тиреоглобуліну (АТТГ), антитіла до тиреоїдної пероксидази (АТ-ТПО) . Додатковий метод діагностики – УЗД щитовидної залози. Комплекс проведених досліджень дає ендокринологу можливість встановити правильний діагноз, а також призначити ефективне лікування.
Методи лікування гормональних порушень
Найважливіше, що варто пам'ятати – будь-яке самолікування при гормональних порушеннях може лише погіршити ситуацію. Тільки лікар може визначити, які саме лікарські засоби та в якому дозуванні необхідно приймати для нормалізації рівня гормонів. Крім того, він контролює динаміку лікування, а також за необхідності коригує перелік препаратів.
Водночас лікар допомагає пацієнтові розробити оптимальний режим роботи та відпочинку, проводить коригування харчування. Саме комплексний підхід допомагає нормалізувати гормональне тло.
Препарати для лікування гормональних порушень
Залежно від того, з якою проблемою приходить пацієнт, а також результатів обстеження, лікар призначає гормональні препарати, для нормалізації стану пацієнта. Це може бути L-Тіроксін, Левотіроксін, Еутірокс, Л-Тірок, Новотирал, Йодтірокс, Тіреокомб. Дозування та тривалість прийому визначає лікар-ендокринолог.
Профілактика гормональних порушень
Щоб уникнути виникнення гормональних збоїв в організмі або вчасно їх виявити, необхідно уважно стежити за змінами у своєму організмі, у разі виникнення тривожних симптомів – одразу звертатися до лікаря. Якщо до стану здоров'я немає жодних зауважень, тоді важливо не забувати про профілактичні медогляди – 1 раз на рік.
Дотримуватися правил здорового способу життя – це один із ключових способів профілактики гормональних порушень організму.
Лікарі, які лікують гормональні порушення
З проблемами гормональних порушень слід звертатися до лікарів-ендокринологів. Для встановлення діагнозу вони направляють пацієнтів на здачу аналізів гормональної панелі. Лабораторія "Нова діагностика" пропонує швидкі та високоточні дослідження.
Записатися на здачу аналізів
Зателефонуйте за номером +38 098 471 00 22
+38 050 471 00 22, і наші оператори дадуть відповідь на всі питання, що Вас цікавлять.
Ваше повідомлення надіслано
Ваше повідомлення надіслано